Női munkavállalók - Tájékoztatás
Az ügyintézéshez személyes megjelenés szükséges
A Munka Törvénykönyve (a továbbiakban Mt.) védelemben részesíti a női munkavállalókat a munkaviszony szabályozása során (pl. várandósság, éjszakai munkavégzés, munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, stb.). A női munkavállalók számára például a várandósság és a szoptatás alatt is biztosítani kell az alapvető munka-és foglalkoztatási feltételeket.
Kulcsszavak: női munkavállaló, várandósság, nők, munkavállalás, munka, munkavállaló, foglalkoztató, munka törvénykönyve
Női munkavállaló és a munkáltató
Speciális szabályok az Mt-ben, melyek a női munkavállalókra vonatkoznak
- A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni. A női munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára a várandóssága megállapításától gyermeke 3 éves koráig.
- A munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, ami a testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel hátrányos következményekkel nem jár. A női munkavállaló számára, ha a munkakörében történő foglalkoztatás feltételei nem módosíthatóak, egészségi állapotának megfelelő munkakört kell felajánlani, ha várandóssága megállapításától gyermeke 1 éves koráig – munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény alapján – a munkakörében nem foglalkoztatható. A munkavégzés alól fel kell menteni, ha az egészségi állapotának megfelelő foglalkoztatása nem lehetséges.
- A munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti. A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt a várandósság, a szülési szabadság, a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság, valamint a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított 6 hónap tartama alatt. A munkavállaló a várandósságra és a reprodukciós eljárásban részvételre akkor hivatkozhat, ha erről a munkáltatót tájékoztatta. A felmondás közlését követő munkavállalói tájékoztatástól számított 15 napon belül a munkáltató a felmondást írásban visszavonhatja.
- Egyenlőtlen munkaidő beosztás, pihenőidő, rendkívüli munkaidő, készenlét, éjszakai munka speciális szabályai: a női munkavállaló esetében várandóssága megállapításától a gyermek 3 éves koráig egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be, rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el, számára éjszakai munka nem rendelhető el.
- Speciális szabályok a szabadságra: a munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll. Munkában töltött időnek minősül a szülési szabadság, a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés (pl. szoptatás), gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja.
- A szoptató anya mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól a szoptatás első 6 hónapjában naponta kétszer 1, ikergyermekek esetén kétszer 2 órára, a 9. hónap végéig naponta egy, ikergyermekek esetén naponta 2 órára. A női munkavállaló mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítése alól a jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő, egészségügyi intézményben történő kezelés időtartamára is.
- Az anya egybefüggő 24 hét szülési szabadságra jogosult azzal, hogy ebből 2 hetet köteles igénybe venni. A szülési szabadság annak a nőnek is jár, aki a gyermeket örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette. A szülési szabadság tartamát a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságot kivéve, munkában töltött időnek kell tekinteni.
- A végkielégítésre való jogosultság szempontjából figyelembe kell venni a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartamát is.
- A munkáltató jogosult a munkavállalót átmenetileg a munkaszerződéstől eltérő munkakörben, munkahelyen vagy más munkáltatónál foglalkoztatni. A munkavállaló hozzájárulása nélkül nem kötelezhető más helységben végzendő munkára
- a várandóssága megállapításától gyermeke 3 éves koráig,
- gyermeke 16 éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli
- A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek 4 éves koráig – 3 vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek 6 éves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
A munkavállaló és a munkáltató a munkaviszonyból vagy a törvényből származó igényét első fokon az illetékes törvényszékek, másodfokon az ítélőtáblák előtt érvényesítheti. A munkajogi igény 3 év alatt évül el.
Amennyiben munkaügyi pert indítana, azt kizárólag keresetlevéllel lehet szóban vagy írásban. Munkaügyi perben – ha jogi képviselő nélkül jár el - kizárólag formanyomtatványon nyújtható be a kereset.
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
NISZ ZRT.